Young female amputees at the starting line of their track event

2021 In Person UCO Endeavor Games Tentative Schedule
(schedule subject to change)

2021 In Person UCO Endeavor Games Tentative Schedule (PDF)

 

Thursday, June 10

Athlete Packet Pick Up
8 a.m.-6 p.m.
UCO Wellness Center Room 134

Cycling Technical Meeting
6:30 p.m.
UCO Wellness Center Room 134

Welcome Party
6:30-8:30 p.m.
UCO Wellness Center

Wheelchair Football Games (open to clinic attendees)
7:30 p.m.
UCO Wellness Center

Implements & Chair Check In
1-3 p.m.
Edmond North High School

Outdoor Archery Clinic
3-6 p.m.
Cheyenne Middle School 

UCO Endeavor Games Clinics (beginner)

Track & Field
8:30-10:30 a.m./11 a.m.-1 p.m.
Edmond North HS

Powerlifting
8:30-10:30 a.m.
Hamilton Field House

Wheelchair Basketball
8:30-10:30 a.m.
UCO Wellness Center

Sitting Volleyball
11 a.m.-1 p.m.
UCO Wellness Center

Swimming
8:30-10:30 a.m./11 a.m.-1 p.m.
Mitch Park YMCA

Shooting
9 a.m.-3 p.m.
Hamilton Field House

Cycling
8:30-10:30 a.m.
UCO Wellness Center

Wheelchair Football
3:30-5:30 p.m.
UCO Wellness Center

UCO Endeavor Games Clinics (advanced)

Track & Field
1:30-3:30 p.m./4-6 p.m.
Edmond North HS

Powerlifting
11 a.m.-1 p.m.
Hamilton Field House

Wheelchair Basketball
1:30-3:30 p.m.
UCO Wellness Center

Sitting Volleyball
4-6 p.m.
UCO Wellness Center

Swimming
1:30-3:30 p.m./4-6 p.m.
Mitch Park YMCA

Shooting
9 a.m.-3 p.m.
Hamilton Field House

Cycling
11 a.m.-1 p.m.
UCO Wellness Center

Classifications (by appointment only)

Track & Field
7 a.m.-6:15 p.m.
UCO Wellness Center Room 104          

Swimming
8:15 a.m.-6:15 p.m.
Mitch Park YMCA

Cycling
8:15 a.m.-6:15 p.m.
UCO Wellness Center

 

Friday, June 11

Athlete Packet Pick Up
8 a.m.-1 p.m.
UCO Wellness Center Room 134

Open Track Practice
8 a.m.-Noon
Edmond North High School

Implements & Chair Check In
9 a.m.-Noon
Edmond North High School

20K Cycling Event Warm Up
8 a.m.
TBD

20K Cycling Event
9 a.m.-Noon
TBD

Powerlifting Weigh In (mandatory for competition)
7-9 a.m.
Hamilton Field House

Powerlifting Competition
10:30 a.m.
Hamilton Field House 

Outdoor Archery: Novice/Youth
9 a.m.
Cheyenne Middle School

Junior 3-on-3 Wheelchair Basketball
9 a.m.
UCO Wellness Center

Youth 3-on-3 Wheelchair Basketball
9 a.m.
UCO Wellness Center

Adult 3-on-3 Wheelchair Basketball
9 a.m.
UCO Wellness Center 

5K Cycling Event
1 p.m.
TBD

Goalball
2:30 p.m.
UCO Wellness Center 

Field Events

Jr. Ambulatory Discus
Males: 1:30 p.m.; Females: 3 p.m.
Edmond North HS

Jr. Long Jump
Females: 1:30 p.m.; Males: 3 p.m.
Edmond North HS

Open & Masters Ambulatory Shot Put
Males: 1:30 p.m.; Females: 3 p.m.
Edmond North HS

Open & Masters Seated Javelin
All: 1:30 p.m.
Edmond North HS

Seated Jr. U17 Discus
Males: 1:30 p.m.; Females: 3 p.m.
Edmond North HS

Seated Jr. U20 Club/Javelin
Males: 1:30 p.m.; Females: 3 p.m.
Edmond North HS

Seated Jr. U23 Discus
Females: 1:30 p.m.; Males: 3 p.m.
Edmond North HS

Swimming Warm Up
4:30-5:30 p.m.
Mitch Park YMCA

Food Truck Festival
5-8 p.m.
Mitch Park YMCA

Swimming Competition
6 p.m.
Mitch Park YMCA

 

Saturday, June 12

Track Events

Track Warm Up
8-8:30 a.m.
Edmond North HS

20m
8:30 a.m.
Edmond North HS

1500m
8:45 a.m.
Edmond North HS

60m
9:30 a.m.
Edmond North HS

400m
10 a.m.
Edmond North HS

100m
10:45 a.m.
Edmond North HS

800m
11:30 a.m.
Edmond North HS

200m
Noon
Edmond North HS

Lunch
11:30 a.m.-1:30 p.m.
Edmond North HS                      

Field Events

Open & Masters Ambulatory Javelin
Males: 9 a.m.; Females: 10 a.m.
Edmond North HS

Open & Masters Seated Club/Discus
All: 9 a.m.
Edmond North HS

Seated Jr. U11,U14 All Implements
All: 2 p.m.
Edmond North HS

Seated Jr. U17,U23 Club/Shot Put/Javelin
All: 2 p.m.
Edmond North HS

Seated Jr. U20 Shot Put/Discus
All: 2 p.m.
Edmond North HS

Open & Masters Seated Shot Put
All: 2 p.m.
Edmond North HS

Jr. Ambulatory Javelin
Females: 2 p.m.; Males: 3:30 p.m.
Edmond North HS

Jr. Ambulatory Shot Put
Males: 2 p.m.; Females: 3:30 p.m.
Edmond North HS

Open & Masters Ambulatory Discus
Males: 2 p.m.; Females: 3:30 p.m.
Edmond North HS

Open & Masters Long Jump
Females: 2 p.m.; Males: 3:30 p.m.
Edmond North HS 

Outdoor Archery: STAR FITA
9 a.m.
Cheyenne MS 

Air Rifle Shooting: All levels
9 a.m.-3 p.m.
UCO Hamilton Field House

Sitting Volleyball Tournament
2:30-6:30 p.m.
UCO Wellness Center 

Vendor Fair
7-9:30 p.m.
TBD

Athlete Banquet (doors open at 7 p.m.)
7:30 p.m.
TBD

 

Sunday, June 13

Breakfast Tailgate
7:30-9:30 a.m.
UCO Wellness Center 

Wheelchair Softball
8-10 a.m.
UCO Wellness Center 

Indoor Archery
10 a.m.-Noon
UCO Wellness Center

Table Tennis
Noon-2 p.m.
UCO Wellness Center