Young girl competing in long jump

2019 UCO Endeavor Games Tentative Schedule

2019 UCO Endeavor Games Tentative Schedule

Thursday, June 6

Athlete Packet Pick Up: 8 a.m.-6 p.m. // Location: UCO Wellness Center Room 134

Vendor Expo: 8 a.m.-4 p.m. // Location: UCO Wellness Center Lobby

Cycling Technical Meeting: 6:30 p.m. // Location: UCO Wellness Center Room 134

Welcome Party: 6:30-8:30 p.m. // Location: UCO Wellness Center      

UCO Endeavor Games Clinics (ages 16 & up)

Track & Field: 8:30-10:30 a.m.; 11 a.m.-1 p.m. // Location: Edmond North HS

Powerlifting: 8:30-10:30 a.m.; 11 a.m.-1 p.m. // Location: Hamilton Field House

Wheelchair Basketball: 8:30-10:30 a.m. // Location: UCO Wellness Center

Sitting Volleyball: 11 a.m.-1 p.m. // Location: UCO Wellness Center

Swimming: 8:30-10:30 a.m.; 11 a.m.-1 p.m. // Location: Mitch Park YMCA

Shooting: 11 a.m.-1 p.m. //Location: Hamilton Field House

Cycling: 8:30-10:30 a.m. // Location: UCO Wellness Center

UCO Endeavor Games Clinics (ages 15 & under)

Track & Field: 1:30-3:30 p.m.; 4-6 p.m. //Location: Edmond North HS

Wheelchair Basketball: 1:30-3:30 p.m. // Location: UCO Wellness Center

Sitting Volleyball: 4-6 p.m. // Location: UCO Wellness Center

Swimming: 1:30-3:30 p.m.; 4-6 p.m. // Location: Mitch Park YMCA

Shooting: 1:30-3:30 p.m. // Location: Hamilton Field House

Cycling: 11 a.m.-1 p.m. // Location: UCO Wellness Center

Classifications

Track & Field: 7 a.m.-6 p.m. // Location: UCO Wellness Center Room 104

Swimming: 9 a.m.-6 p.m. // Location: Mitch Park YMCA

 

Outdoor Archery Practice: 3-6 p.m. // Location: Cheyenne Middle School

Friday, June 7

20K Cycling Event Warm Up: 8 a.m. // Location: Pop’s Restaurant

Athlete Packet Pick Up: 8 a.m.-1 p.m. // Location: UCO Wellness Center Room 134

Vendor Expo: 8 a.m.-1 p.m. // Location: UCO Wellness Center Lobby

 

20K Cycling Event: 9 a.m.-Noon // Location: Pop’s Restaurant

Track & Field Classification (if needed):7-9 a.m. // Location: UCO Wellness Center Room 104

Open Track Practice 8 a.m.-Noon: // Location: Edmond North HS

Powerlifting Weigh In: 7-9 a.m. // Location: Hamilton Field House
*Must attend weigh-in in order to compete

Powerlifting Competition: 10:30  a.m. // Location: Hamilton Field House

Outdoor Archery: Novice/Youth: 9 a.m. // Location: Cheyenne Middle School

Junior 3-on-3 Wheelchair Basketball: 9 a.m. // Location: UCO Wellness Center

Youth 3-on-3 Wheelchair Basketball: 9 a.m. // Location: UCO Wellness Center

Adult 3-on-3 Wheelchair Basketball: 9 a.m. // Location: UCO Wellness Center

5K Cycling Event: 1 p.m. // Location: UCO Outdoor Adventure Recreation Center

Field Events

Junior Ambulatory Discus & Club: Boys: 1:30 p.m.; Girls: 2:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Junior Long Jump: Girls: 1:30 p.m.; Boys: 2:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Open & Masters Ambulatory Shot Put: Men: 1:30 p.m.; Women: 2:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Open & Masters Seated Javelin: All: 1:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Seated Junior U16 Discus: All: 2:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Seated Junior U18 Javelin: All: 1:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Seated Junior U20 Discus: All: 2:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Seated Junior U23 Javelin: All: 1:30 p.m. // Location: Edmond North HS

 

Olympic Day Food Truck Festival: 4:30-6:30 p.m. // Location: Mitch Park YMCA

Swimming Warm Up: 4:30-5:30 p.m. // Location: Mitch Park YMCA

Swimming Competition: 6 p.m. // Location: Mitch Park YMCA

Saturday, June 8

Track Events

Track Warm Up: 8-8:30 a.m. // Location: Edmond North HS

20m: 8:30 a.m. // Location: Edmond North HS

1500m: 8:45 a.m. // Location: Edmond North HS

60m: 9:30 a.m. // Location: Edmond North HS

400m: 10 a.m. // Location: Edmond North HS

100m: 10:45 a.m. // Location: Edmond North HS

800m: 11:30 a.m. // Location: Edmond North HS

200m: Noon // Location: Edmond North HS

 

Lunch: 11:30 a.m.-1:30 p.m. // Location: Edmond North HS             

                 

Field Events

Open & Masters Ambulatory Javelin: Men: 9 a.m.; Women: 10 a.m. // Location: Edmond North HS

Open & Masters Seated Discus & Club: 9 a.m. // Location: Edmond North HS

Seated Junior U11,U14 All Implements: 2 p.m. // Location: Edmond North HS

Seated Junior U16,U20 Shot Put & Javelin: 2 p.m. // Location: Edmond North HS

Seated Junior U18,U23 Shot Put & Discus: 2 p.m. // Location: Edmond North HS

Junior Ambulatory Javelin: Girls: 2:30 p.m.; Boys: 3:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Junior Ambulatory Shot Put: Boys: 2:30 p.m.; Girls: 3:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Open & Masters Ambulatory Discus: Men: 2:30 p.m.; Women: 3:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Open & Masters Long Jump: Women: 2:30 p.m.; Men: 3:30 p.m. // Location: Edmond North HS

Open & Masters Seated Shot Put: All: 2:30 p.m. // Location: Edmond North HS

 

Outdoor Archery: Compound/Recurve: 9 a.m. // Location: Cheyenne MS

Air Rifle Shooting: Novice: 9-10 a.m.; 12:30-2 p.m. // Location: Hamilton Field House
*15-minute shoot sessions

Air Rifle Shooting: Competitive: 10 a.m. & 2 p.m. // Location: Hamilton Field House

Sitting Volleyball Tournament: 2:30-6:30 p.m. // Location: UCO Wellness Center

 

Medal Pick Up: 7 p.m. // Location: UCO Nigh University Center

Athlete Banquet: 7:30 p.m. // Location: UCO Nigh University Center
*Doors open at 7 p.m.

 

Sunday, June 9

Breakfast Tailgate: 7:30-9:30 a.m. // Location: UCO Wellness Center

Medal Pick Up: 8 a.m.-2 p.m. // Location: UCO Wellness Center

Wheelchair Softball: 8-10 a.m. // Location: UCO Wellness Center

Indoor Archery: 10 a.m.-Noon // Location: UCO Wellness Center

Table Tennis: Noon-2 p.m. // Location: UCO Wellness Center